Amelie Slavíková: Kolik chceš, tolik očí máš otevřených

V UPointu na Horním náměstí v Olomouci probíhá již od 8. 3. 2022 výstava mladé umělkyně Amelie Slavíkové a k vidění bude ještě týden – tzn. do 1. 4. 2022. Pokud máte rádi umění, konkrétně malbu, pak si ji určitě nenechejte ujít. Kromě toho jsou z výstavy vybrána tři díla k prodeji, jejichž celý výtěžek poputuje na pomoc Ukrajině.

Výstavu pořádá spolek Studium Artium ve spolupráci s univerzitním obchodem UPoint. Kurátorem výstavy je začínající student uměnověd a francouzské filologie Ondřej Kořínek. Umělkyní je Amelie Slavíková (*2001), původem z Prahy, jenž je studentkou prvního ročníku Uměnovědných studií na Univerzitě Palackého v Olomouci. Na akci je velmi sympatické, že se jde o dvojnásobnou premiéru. Nejenže, se jedná o první Ameliinu výstavu, ale také o první kurátorský počin Ondry.

Autorka byla k tvorbě vedena rodiči již odmalička, aktivně však maluje šest let. Nejraději zabředává do hlubin své hlavy, která ukrývá bujnou fantazii i silné strachy. Skrze svou tvorbu se snaží ukázat, co na světě vidí, miluje i nenávidí. Obrazy reflektují její pohled na společnost, město a lásku. Nejraději pracuje kombinovanou technikou, přičemž používá vše od vodových nebo olejových barev přes fix až po uhel či křídu. Do svých děl také vpisuje autorské texty.


Přestože se v osobním životě obklopuje spíše neutrálními barvami, její díla jsou velmi pestrá. Při tvorbě obrazu nejprve znázorní své konkrétní myšlenky, postupně se však nechává strhnout návalem neočekávaných asociací, až se výsledné dílo zcela vymyká prvotní představě.

Některé obrazy také záměrně nechává nepojmenované, aby ve vnímateli díky vlastní interpretaci vyvolaly skutečné pocity. „Kdybych pod nějaký obraz napsala Smutek, všichni by řekli ‚Ano, vidím tam smutek!‘, a tím by to skončilo. Když ale lidem ukážu obraz bez názvu, vidí tam každý něco jiného a to mě fascinuje.“

Z výstavy jsou k prodeji tři díla – Slunce už šlo spát, Bankomat na lásku a Bez názvu. Každé dílo se prodává za 1 500 Kč a celý výtěžek poputuje na pomoc Ukrajině. Díla si můžete zarezervovat přes email, fb, insta spolku Studium Artium nebo na pokladně UPointu a k vyzvednutí budou od 4. 4.

Autorku najdete také na Instagramu pod jménem @amelie.maluje


Foto: Petr Holouš.

Text vychází z kurátorského textu.

SDÍLET
Předchozí článekGrácie Šárky Prokopové
Další článekTomáš Machač: Kde zmizeli ptáci?
Absolventka magisterského studia na Katedře dějin umění Univerzity Palackého v Olomouci. Čtyři roky pracovala jako vedoucí a kurátorka dvou soukromých galerií v Olomouci. V současné době ji zastihnete v Muzeu Komenského v Přerově, kde pracuje jako edukátorka a v Muzeu umění Olomouc na oddělení dokumentace v rámci Norských fondů. Zabývá se především regionálním uměním valašského kraje, současnou olomouckou výtvarnou scénou, českým sochařstvím mezi lety 1948-1989 a architekturou 20. století.