Grácie Šárky Prokopové

Šárka Prokopová (*1999) je studentkou Fakulty informačních technologií na ČVUT v Praze se zálibou v olejomalbě a dalších malířských technikách. Výběr z její nejaktuálnější tvorby můžete najít v Café Charmé v Kunraticích, kde až do 5. června 2022 probíhá její výstava.

Foto: Archiv autorky.

Zmiňovaná výstava představuje hned několik různých tématických oblastí, kterým se ve své tvorbě autorka věnuje. Převažuje technika malby olejem v konkrétních případech doplněná o kombinaci oleje s akrylem.

Prvním stěžejním tématem výstavy jsou takzvané “Grácie”, obrazy věnující se ženskosti, detailům ženského těla a vzájemnému působení síly a jemnosti. Často jsou náměty doplněny o motivy spojené s přírodou, především květiny či ovocné plody. V tématech je dodržena i velmi podobná barevná paleta s teplejšími odstíny.

Foto: Archiv autorky.

Hojně zastoupeným je téma města v kontrastu s přírodní krajinou. Motiv města a působení světla jsou Šárce blízké především díky tomu, že se staly motivací začít se hlouběji věnovat olejomalbě a zlepšovat své schopnosti. Avšak, tak jako každý, potřebuje občas  únik do přírody, nikdy nekončící inspirací pro uměleckou tvorbu. Výstava vás přenese i do zahraničí, například k japonskému jezeru během letního podvečera nebo do rušné lampami osvětlené Budapeště.

Foto: Archiv autorky.

Šárka Prokopová se věnuje malbě přibližně od roku 2015, pomocnou rukou jí je vlastní rodinný příslušník a autor několika skript o výtvarném umění a dobrodružných ilustrátorech, Mgr. Vladimír Prokop. Přestože se rozhodla studovat obor ve zcela odlišném směru, vztah k umění přetrvává spolu s dalšími plány týkajících se její tvorby.