Akci XY Olomouc, která letos proběhne 20. dubna od 16:00, se zúčasní na sedm nezávislých galerií. Požádali jsme jejich kurátory, aby nám je stručně představili.
Přestavte svou galerii…
Monika Beková: Galerie XY
Galerie XY vznikne v prostorech na Dolním náměstí, kam se přesouvá Divadlo na cucky. Na výstavním programu galerie se budou podílet kurátoři XY procházky, kteří nabídnou olomoucké veřejnosti to nejlepší jak z nezávislé, tak i profesionální umělecké scény.
Nela Klajbanová: Galerie Nahoře
Galerie Nahoře je unikátní podkrovní prostor v obytném domě na Dolním náměstí, kam se přesouvá Divadlo na cucky. Pro výstavní účely XY 2017 se otevře jednorázově na pouhou hodinu. Návštěvníci budou moci nahlédnout do dvora s pavlačemi a obytného čtyřpatrového domu.
Marie Meixnerová: Galerie Monitor
Galerie Monitor je místně-specifický prezentační prostor pro umění videa a přilehlých disciplín, který se nachází v přízemí pravého křídla Konviktu (Uměleckého centra Univerzity Palackého), příhodně vedle jediného zdejšího automatu na kávu. Činnost galerie navazuje na výstavy kurátora Martina Fišra, který galerii kdysi založil. Roky smutně vypnutý, potemnělý monitor jsme oživili poprvé v rámci loňského XY, od té doby zde pilně prezentujeme mezinárodní i tuzemskou scénu, nevyjímaje tvorbu zručných studentů olomoucké katedry.
Filip Kartousek: Galerie Hidden
Podle kurátora Hidden Gallery Filipa Kartouska je projekt Hidden Gallery především o místech. „O místech, která denně míjíme a neuvědomujeme si jejich přítomnost. Našim cílem je tato místa zpřítomnit formou vernisáží, akcí, happeningu. Místo se stává dílem/médiem a jeho zpřítomnění je uměleckým zásahem. Jednou bych chtěl docílit toho, aby lidé přišli jen na vernisáž místa, tam žádná výstava, žádný happening, jen čistý prožitek atmosféry.“
Pavel Šuráň: Výstavní síň HROB
HROB je výstavní síň současného a funerálního umění. Galerijní činnost jsme zahájili v roce 2016. Výstavy mají charakter prezentace-instalace, tedy jednorázové umělecké akce. Poloha výstavního prostoru v zemi (brown-cube) se posunuje po olomoucké periferii, zejm. kolem olomouckých hřbitovů, a není dopředu známá. Veřejnosti známé je pouze výchozí místo průvodu (a místo povernisážového posezení – zejm. smuteční salonek Hotelu Avion). V rámci přehlídky XY Olomouc, která bude pro nás letos druhá, se však přesunujeme do centra města, abychom procházku logisticky nekomplikovali.
V současné době má HROB za sebou 6 událostí – TRUHLA / otevření veřejnosti při příležitosti rozloučení se se starým rokem – pohřbívání bona et mala signa starého roku; KORUNY / výstava šperků Jakuba Čermáka – korunky z korunek (ze zubní protetiky) a Relikviář Sv. Apoleny; MÍSTA/ prostorová instalace Matěje Franka, přenášející na jedno místo všechny rodinné hrobky; ZMRTVÝCHVSTÁNÍ / optická instalace katolického výjevu Roberta Bučka; SVĚTLO / architektonická akce na motivy křížové cesty ve Stříbrnicích Vojtěcha Jemelky; TRUHLA II / rozloučení se se starým rokem – pohřbívání bona et mala signa starého roku.
Alexandr Jančík: Výstavní prostor Vitrínka Deniska
Vitrínka Deniska se nachází na Denisově ulici v historickém centru Olomouce. Vznikl v návaznosti na činnost Galerie 36, která fungovala v letech 2006–2010 na olomouckém výstavišti pod vedením Lenky Vítkové, později ve spolupráci s Blankou Švédovou. Od listopadu 2011 zde v časovém intervalu jednoho měsíce představuje trojice kurátorů – Nina Michlovská, Katarína Gatialová a Alexandr Jančík – současné české a slovenské umění. Výběr mladých tvůrců, studentů vysokých uměleckých škol, ale i umělců etablovaných v českém a slovenském uměleckém provozu závisí od kvalit jejich tvorby, od osobních přátelství a ochoty vybraných umělců vystavovat v tomto specifickém negalerijním prostoru.
V prvním roce ve Vitríně Denisce vystavovali Lenka Vítková, Peter Homola, Anna Balážová a Katarína Hládeková, v roce 2012 Tomáš Moravec, Adéla Korbičková, Ondřej Vavrečka, Michaela Čevelová, Petr Dub, Andrea Kalinová, Petra Herotová, Vladimír Turner, Karolína Mikesková, Petr Krátký, v roce 2013 Zuzana Godálová a Anna Kianičková Godálová, Jiří Havlíček, Adéla Sobotková, Jan Švankmajer, Ján Gašparovič, Tereza Sochorová, Peter Liška, Veronika Slámová & Jan Jaroslav Sterec, umělci vystavující v rámci kolektivní výstavy KONFERENCE a Aleš Čermák, v roce 2014 Kata Mach, Martin Kochan, Karolina Ketmanová & Dan Friedlaender, Floex, Jana Doležalová, Mák Hustoles, Toast Mc Farland, Krisztián Kristóf, Miroslava Večeřová, Viktor Takáč a v roce 2015 Klára Doležálková, Tomáš Hrůza, Dana Balážová, Jakub Kovařík, Jana Kasalová, Kateřina Kynclová, Vojtěch Vaněk, Martu, Michal Cáb, Tomáš Javůrek a Barbora Trnková, Zuzana Kantová, Dominik Podsiadli, David Možný, v roce 2016 Valentýna Janů, Martin Blažíček, Iryna Zakharova, Marius Konvoj, Kateřina Konvalinová, Lenka Žampachová, Martina Holá, Georgy Bagdasarov a Alex Morales, v roce 2017 Laura Trenčanská a Johana Novotná.
Výstavy vznikají na míru vitríny o rozměrech 108 x 164 x 34 cm, ve většině případů jako reakce na výstavní prostor samotný a jeho okolí. Vernisáže se konají přímo na frekventované ulici u Vitríny. Jejich návštěvníci se staví do cesty náhodným kolemjdoucím, kteří se tak dostávají do konfrontace se současným uměním. Na vernisáže navazují neformální diskuse, koncerty, happeningy či prezentace tvorby vystavujících na různých místech v Olomouci.
Monika Beková: Galerie W7
Galerie W7 na olomoucké kulturní scéně figuruje od února roku 2013. Srdcem galerie je modře vymalované foyer Divadla na cucky, nicméně galerie v rámci svého programu často expanduje do prostoru celé budovy a plně tak využívá velkorysý prostor bývalé kanovnické rezidence.
Od března roku 2014 se Galerie W7 ve své stávající podobě zaměřuje na prezentaci mladých výtvarníků se silným výtvarným rukopisem z prostředí českých vysokých uměleckých škol nebo výtvarných oborů. V druhém plánu jsou zkoumány možnosti výstavního prostoru pro prezentaci umění. Budova svými charakteristickými výstavními podmínkami vybízí umělce ke konfrontaci a inspiraci.
Výstavy trvají vždy po dobu jednoho měsíce a bývají doplněny o další doprovodný program/prezentace tvorby umělců, koncerty, nebo performace a výtvarné dílny pro děti, které jsou tematicky spojeny s aktuální výstavou v rámci Malých na cucky. Celkem se v Galerii W7 uskutečnilo přes 33 výstav.
V roce 2014 to byla Magdalena Manderlová, Aneta Valentová, Martin Kubica, Petra Doleželová, Kateřina Barabášová, Veronika Morkošová a Adéla Šimová. V roce 2015 to byl Patrik Kriššák, Kateřina Dobroslava, Romana Horáková, Vojtěch Maša, Daniel Vlček, Tereza Hrubá, Magdalena A. Turzová, umělci v rámci kolektivní výstavy V IKB, Jan Langer a Jiří Zavřel. V roce 2016 to byla Petra Filipová, Jakub Čuška, Kateřina Kocourková, Jiří Sedlák, Zbyněk Linhart, Filip Harta, umělci v rámci kolektivní výstavy Fenoménu Gemer a Litr 2, Linie svobody: Soušasná arabská karikatura a architektonický Arch/iv, Anna Ronovská, Jan Krtička a Dana Sahánková. V letošním roce doposud proběhla výstava Dagmar Maturové, Tamary Conde, Martiny Valchařové, Jana Svatoše a Radka Čáka.