Historie muzejních nocí spadá do roku 1997, kdy v Berlíně proběhl vůbec první ročník. Odsud se pak akce rozšířila do řady evropských metropolí, až se v roce 2004 poprvé konala i na území České republiky, ne jinde než v hlavním městě Praze.
První Pražské muzejní noci se ujalo Národní muzeum. Událost měla tak výrazný ohlas, že se festival začal následující rok 2005 šířit do dalších českých měst a zároveň vznikl celorepublikový Festival muzejních nocí, jehož organizace se ujímá Asociace muzeí a galerií ČR, z. s. ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem. V roce 2005 se do akce připojilo 73 měst, v roce 2009, kdy se přidala například Ostrava, už bylo do muzejní noci zapojeno 118 měst.
První Olomoucká muzejní noc se uskutečnila v roce 2014, kdy bylo do organizace přihlášeno již 137 obcí a měst. Největšího vrcholu Muzejní noc dosáhla prozatím v roce 2017, kdy se jí účastnilo 178 měst na území České republiky.
Muzejní noc je událostí, při níž muzea, galerie a různé památkové objekty včetně divadel, kin, knihoven i dalších subjektů v daném městě otevřou své brány a dveře veřejnosti i po zavírací době, a to většinou až do půlnoci. Vstupné je buď výrazně snížené, nebo je zcela zdarma. Mimo prodloužení otevírací doby si jednotlivé instituce připravují také doprovodný program, ať už jsou to komentované prohlídky, animační program pro děti, soutěže, workshopy, přednášky, koncerty nebo divadelní či filmové představení, vždy je z čeho vybírat. Hlavním cílem muzejní noci je vzbuzení zájmu o muzea a další instituce v řadách široké veřejnosti a prezentace kulturního dědictví atraktivním způsobem. K tomu přispívá i dobrá dostupnost za pomoci speciální kyvadlové dopravy v daném městě zdarma. Festival muzejních nocí se koná vždy v širším období, nejen jednu noc v dané zemi jako je tomu například u Noci kostelů.
Do letošního ročníku se zapojilo 158 měst a 517 institucí a bude probíhat od 17. května do 8. června 2019.
6. ročník Olomoucké muzejní noci
Letošní ročník Olomoucké muzejní noci se uskuteční v pátek 17. května od 18 hodiny do půlnoci a návštěvníci budou moci navštívit na 40 míst. Naše redakce si pro Vás připravila 7 tipů na zajímavý program a místa, které byste si neměli nechat ujít.
Muzeum umění Olomouc
Mezi doporučení musí naše redakce rozhodně zařadit program Muzea umění Olomouc – hlavní výstavní instituce v Olomouci. To bude mít od 18 do 22 hodiny umožněn vstup do Muzea moderního umění i do Arcidiecézního muzea zdarma. Čekají na Vás výstavy Křížová cesta z Orlice, Václav Cigler – Kresby I., Pécsi Mühely – Místo činu, Miroslav Šnajdr st. a samozřejmě stálé expozice obou budov (Století relativy a Ke slávě a chvále II.). Jako speciální program si připravilo MMO tvůrčí dílnu pro děti s dospělým doprovodem Bludičky (muzejní) noci a AMO zase Multimediálního průvodce světem umění, kdy bude návštěvníkům umožněno zapůjčení tabletů s rozsáhlejšími popisky a srovnávacími materiály v podobě obrázků, videí a audio záznamů.
Nezvalova archa
Mezi novinky patří možnost komentované prohlídky smart & art hotelu Nezvalova archa od 17:00 do 20:00 v intervalu 30 minut. Ten se otevřel veřejnosti v létě 2018 a je jedinečný právě svým samoobslužným režimem. Také si zde od 17 hodiny můžete vyslechnout příběh nevšedního smarthotelu díky přednášce autorů stavby Ing. arch. Davida Helcela a Ing. arch. Pavla Vrzala o architektonické koncepci a použitých technologiích. Ohledně řešení designu interiéru a vzniku uměleckých děl Jiřího Davida pohovoří majitel a spoluautor vizuální podoby hotelu Marek Novotný.
Letiště Olomouc
Jako další tip jmenujme možnost prohlídky historických leteckých hangárů postavených v roce 1919 na olomouckém letišti. Komentované prohlídky se budou konat v časech 19:00, 20:00 a 21:00, avšak program zde začíná oficiálním zahájením v 18 hodin a představením nové knihy o olomouckém létání „Křídla nad městem“. Mimo oficiálních prohlídek budou moci návštěvníci vidět také historický trenažér PCK-53, výstavu modelů letadel československého letectva, výstavu leteckých fotografií Olomouce z dvacátých let 20. století a výstavu „100. let letiště Olomouc“. Jako doprovodný program bude C.K. polní kafírna připravovat kávu a nabízet její ochutnávky a k poslechu i tanci zahraje H-BAND.
Letní kino Olomouc
Z vlastní loňské zkušenosti také doporučujeme komentované prohlídky areálů Letního kina Olomouc v časech 17:00 a 18:00, na nichž se seznámíte nejen s historií, ale i budoucími plány letního kina a zároveň se podíváte do promítací kabiny. V rámci Letní galerie také můžete nakouknout do zákulisí amfiteátru kina.
Dům u parku
V nově zrekonstruovaném Domu u parku jsou pro návštěvníky připraveny dvě komentované prohlídky v čase 17:00 a 19:00, kde se seznámí s historií objektu, obrazovou prezentací průběhu revitalizace a uvidí její výsledky v propojení historické budovy s moderními prvky. V prostorách Domu u parku bude k vidění aktuální výstava Zuzany Ondrášové Čupalkové a za příznivého počasí bude na dvoře venkovní chill-out zóna.
Olomoucké forty
Velmi pestrý program si připravily olomoucké forty, které byly součástí olomouckého pevnostního systému.
Fakultní nemocnice Olomouc zpřístupní fort Tafelberg, vybudovaný na Tabulovém vrchu v letech 1839-46, v rámci pěti komentovaných prohlídek od 19 do 21 hodiny. Fort Tafelberg v současné době slouží jako Centrální spisovna FNOL, zatímco v minulosti byl využíván především jako vězení. Pokud jste si již místo nezarezervovali počátkem měsíce, budete muset prohlídku oželet a počkat si na další až v rámci Dnů evropského dědictví v září, jelikož všechny termíny byly během tří dní rezervovány.
Další fort II. Radíkov bude mít od 18 hodiny až do půlnoci každou celou hodinu komentované prohlídky. Na návštěvníky budou čekat i doprovodné aktivity jako házení vrhacími noži, střelba ze vzduchovky a instruktáž s mapou a buzolou. Večer můžou zakončit u táboráků a opékání vlastních špekáčků
Na fortu XVII. Křelov se bude konat 3. ročník mezinárodních setkání kovářů Olomoucký FORTel. Program zde nebude jen v rámci páteční muzejní noc, ale bude pokračovat až do neděle. Sjedou se zde na tři desítky kovářů nejen z ČR, ale i Slovenska, Itálie a dalších zemí. Po celý víkend budou kovat velké společné dílo jídelní stůl a Karlův vojenský kříž. Mimo kovářů zde bude k vidění i výroba kroužkové zbroje, odlévání bronzu pravěkou technologií, kloboučnictví, hrnčířství, historické krejčovství, ukázky dobové kuchyně a další zajímavosti. Zároveň si budou moci návštěvníci vyzkoušet práci u kovadliny a pro děti budou připraveny tvůrčí dílničky. Vstupné je 70 Kč pro dospělé, 40 Kč pro děti.
Fort XXII. Lazecký v Černovíře nabídne od 18 do 22 hodiny komentované prohlídky a po celou dobu také promítání filmu o olomouckém fortovém opevnění.
Poslední z olomouckých fortů, který si připravil na muzejní noc program, je fort XII. Lagerfort na Nové ulici. Mimo komentované prohlídky od 17 do 23 hodiny zde bude také vystoupení skupiny historického šermu, noční ohňová show a táborák s možností opékání.
Freskový sál Komenium
Posledním tipem naší redakce je návštěva freskového sálu v Základní a mateřské škole Komenium. Ve třech časech (18:00, 19:00 a 20:00) se budou konat komentované prohlídky nově zrestaurovaného slavnostního freskového sálu s hlavním restaurátorem a akademickým malířem Radomírem Surmou. Na prohlídky je nutné se registrovat v Informačním centru města Olomouce.
Samozřejmě můžete navštívit snad každou olomouckou galerii a mnoho dalších míst, které budou taktéž veřejnosti otevřeny do pozdních večerních hodin. Kompletní program naleznete na stránkách Olomoucké muzejní noci.
Zdroje
http://www.olomouckamuzejninoc.cz/
https://www.cz-museums.cz/web/festival_muzejnich_noci/o-akci