Olomoucká výtvarná subkultura si zaslouží patřičnou pozornost, proto jsme se rozhodli pro naše čtenáře připravit sérii rozhovorů usilujících o reflexi tohoto tématu. V prvním z nich se konkrétně zaměříme na mladou trojici, kterou baví móda, design a architektura. Pořádají PechaKucha Night v Olomouci a od 7. do 30. září probíhá ve vile Primavesi prodejní přehlídka MAJ design, na které představují mladou českou módu a design. Martina, Alžběta a OndřeJ.
Začali jste s PechaKucha Night v Olomouci na začátku dubna 2014. Pokud možno stručně, s čím vším jste se museli během organizací PechaKucha vypořádat?
J: Stručně? Tak stále řešíme finance, prostory a nedostatek lidí v týmu. A vypořádali jsme se za 3 roky už s různými situacemi a problémy, ale to už by nebylo stručné ????
A: No a pak jsou různé jobovky, které se vyjeví bezprostředně před akcí a pak se musí improvizovat. Ale už jsme si zvykli na to, že se nikdy nemůžeš připravit na všechny možné situace, takže už to bereme s nadhledem.
M: Snažíme se to dělat dobře a neslevovat z dohodnutých “must be”, což někdy nebývá jednoduché. Obzvlášť, když bojujete s rozpočtem a musíte rychle nalézt vhodné řešení. Naštěstí máme kolem sebe skvělý tým, který nás podrží. Ale jak říká Ondra, potřebovali bychom ho rozšířit.
Co přesně máte na mysli personálním rozšířením? Schopného managera, který by vám pomohl s finančními, prostorovými popřípadě programovými problémy nebo čistě stuff na přines-odnes?
M: Hledáme lidi, které to zajímá a kteří jsou na stejné vlně. Motiv partnerství, spolupráce a vzájemného obohacení je pro nás velmi důležitý. Řešení financí je u nás určitě nosné téma, ale nebránila bych se ani někomu, kdo nám pomůže smažit řízky na raut:)
A: Primárně by nám pomohl fundraiser. Člověk, který by nám pomohl získat soukromé sponzory. Moc rádi bychom navázali spojení, které by dávalo smysl. Partnerství ve smyslu “vy nám dejte peníze, my vám dáme logo na plakát“ je už dnes passé.
J: Přines-odnes, zatím pokrýváme sami s pomocí našich kamarádů, kterým jsme moc vděční a touto cestou jim velmi děkujeme. Fundraising jsme trochu zkoušeli… ale jak říká Bětka, někdo by se nám na něj hodil, protože je to i časově náročné a my tři jsme už tak docela vytížení.
Sami říkáte, že „chcete víc“ a maj design je toho výsledkem. Jak jste došli k ideji prodejní přehlídky mladé české módy a designu?
M: Ta myšlenka tam byla už od začátku. S přibývajícími zkušenostmi a nápady se to v čase proměnilo na hmatatelný projekt.
J: Už v roce 2014 jsme uvažovali o realizaci maj design. V té době jsme ale ještě naplno pracovali “pro jiné” a časově ani finančně bychom to nedotáhli do dnešní podoby. Díky pořádání PechaKucha jsme měli možnost seznámit se s mnoha designéry a návrháři, kteří jsou dnes zastoupeni v maj design. Dalo by se říct, že maj design tak nějak uzrál a pak přišla pobídka z města, aby Olomouc ve Dnech evropského dědictví a absolventského srazu UP vypadala evropsky a moderně…
A: Pravda. Já to vezmu trochu z jiného hlediska. Všichni tři jsme nějakou dobu cestovali, byli mimo ČR a myslím, že to má na věci taky vliv. Když vyjedete ven a vrátíte se, uvědomíte si, čeho si můžete doma vážit a co vám tu naopak chybí. Olomouc jsem měla vždycky ráda, je to krásné město, ale chybí tu moderní architektura, trocha nadhledu a provokace. Vždycky mě zajímal design a móda a vím, že čeští tvůrci mají co nabídnout. Navíc, Olomouc byla svého času významným módním městem. Je škoda, že tahle tradice byla přerušena. Chtěli jsme v Olomouci nabídnout alternativu k “masové” výrobě. A pravda je, že jsme na něco podobného jako maj design mysleli už dlouho, jen bylo potřeba k tomu dospět.
Jak se zrodil nápad uspořádat maj design ve vile Primavesi a jak složitá byla domluva?
A: Maj design měl být původně umístěný jinde, vila Primavesi je vlastně náhradní řešení. Ale dobré řešení.
M: Vila má kouzlo a skvělou atmosféru. Za mě jednoznačně funguje spojení starého a nového právě zde. A ve srovnání s obstrukcemi při vyjednávání původního prostoru to šlo překvapivě hladce.
J: Původně měla na náměstí Republiky vyrůst dočasná modulární stavba od firmy Koma – tzv. Lighthouse. Bohužel měla na náměstí stát deponie materiálu a strojů pro plánovanou rekonstrukci třídy 1. máje. Pár týdnů před začátkem maj design jsme tedy museli najít náhradní prostory. Naštěstí jsme dostali kontakt na paní Honzíkovou, majitelku vily Primavesi, která nám vyšla vstříc s volnými prostory bývalé galerie.
A: Nemělo smysl přehlídku umisťovat do obyčejných (např. komerčních) prostor. To místo muselo být něčím zvláštní, což vila Primavesi je.
Otázka pro Alžbětu. Svou diplomovou práci jste psala na téma Sestavení podnikatelského plánu: Galerie s výtvarným ateliérem. Vaši představu výstavní design galerie RIOT s výtvarným ateliérem jste opustila, nebo maj design vnímáte jako prozatímní řešení?
A: Wow, tohle někdo kromě vedoucí mojí diplomky ví?! (haha) Všechno má svůj vývoj. Po škole jsem rozhodně neměla “koule” na to, se do něčeho podobného pouštět. A už vůbec ne sama. Po výšce jsem byla dva roky ve Francii a pak si našla “opravdovou” práci. Potřebovala jsem nasbírat nějaké zkušenosti a získat sebedůvěru. Když teď nad tím zpětně přemýšlím, pořád si myslím, že je to funkční model a že by si Olomouc něco podobného zasloužila.
Projekt se skládal z výstavních prostor pro mladé umění a design a z ateliéru, kde by probíhaly kurzy malby, keramiky, teorie umění atd. Ateliér měl kromě standardních kurzů nabízet i vzdělání v oboru designu. I kdyby se mělo jednat jen o teorii – proč by se o tomhle odvětví měli dozvídat jenom vyvolení na UMPRUMce? Veřejnost se potřebuje s designem seznámit podrobněji. Proč ne touhle formou? A jestli je maj design jen prozatímním řešením? Možná, tu diplomku mám v hlavě pořád. Jen spí. Navíc teď už se mi ten projekt zdaleka nezdá tak nereálný jako před čtyřmi roky. Takže je to otevřené.
Co si myslíte o Olomouci? Je tu konstruktivní prostor pro soukromou kreativní činnost a design?
M: V tomhle ohledu tu je tvrdý chlebíček. Olomouc je taková spící panna, kterou je těžké probudit. Moc bych si přála, aby se nám podařilo k tomu přispět.
A: Olomouc skrývá spoustu potenciálu, jen se na něm musí zapracovat. Je tu spousta mladých a šikovných lidí. Problém je, že se tu nemohou realizovat, a tím pádem je těžké je tu udržet. Nemají tu prostor a ten se musí vytvořit.
J: Olomouc je určitě plná konstruktivních kreativců, jen ještě budeme muset společně zapracovat na vzniku prostoru pro naši činnost. Není to jen o prostoru a financích na začátek, je potřeba přijít s udržitelným plánem provozu a stoprocentním využitím. Potenciál tady je, jen se nebát a spojit síly!
Nedávno jste uspořádali již PechaKucha vol. 12 (9. září 2016) v kině Metropol. Jak s odstupem času tento projekt vnímáte a co vám dal nebo vzal?
M: PechaKucha je skvělá věc. Propojuje lidi a nápady, podporuje tvůrčího ducha. Inspiruje. Když vidíte, že to, co jste zamýšleli, docela hezky funguje, je to radost. A posouvá vás to dál.
A: Vnímám to jen pozitivně. Spousta krásných setkání, noví přátelé, inspirace. Pokud jsou nějaké negativní situace, člověk to rychle vytěsní… I když nás to třeba chvíli mrzí, chvíli se o tom bavíme. To pozitivní ve výsledku převažuje. Zároveň i ta negativní zkušenost je zkušenost a zaručeně člověka posune.
J: Mně dal minimálně 12 krásných večerů se skvělými lidmi a hlavně ten pocit na konci večera, že má cenu to dělat, že tady jsou lidé, kteří naši snahu a práci ocení. A vzal? Asi jen čas, který jsme rádi věnovali. Poslední projekt vzal i důvěru v některé úředníky…
Kam s PechaKucha v budoucnosti směřujete nebo čeho chcete dosáhnout?
M: Vidím v PechaKucha stále velký potenciál, zatím jsme se nevyčerpali. A na to se nabalují další vize a projekty.
A: Určitě bychom chtěli Pechu ještě nějakou dobu udržet, zatím nás to pořád baví. Až přestane, rádi ji někomu předáme. Ale osobně to vidím jako formát, který má ve společnosti obecně, nejen v Olomouci své místo a dá se pořádat dlouho. Někdo tvrdí, že se ten formát může po čase vyčerpat. Podle mě ne, pokud se k tomu organizátoři staví dobře.
J: PechaKucha byla takovým odrazovým můstkem pro akce/projekty typu maj design. Namyšleného toho máme hodně, uvidíme, jak úspěšné bude shánění financí a realizace.
Na přehlídce návštěvníka patrně na prvním místě zaujmou skleněné a porcelánové výrobky studia Qubus, které navrhl Maxim Velčovský a Jakub Berdych. Jaký je váš osobní vztah k tvorbě těchto umělců?
M: Provokace a neuvěřitelná nápaditost. To se vás musí dotknout.
A: Jsou to borci. Sleduju je už od jejich začátků. Takže dostat do Olomouce alespoň zlomek jejich práce byla nutnost.
J: Love it!
Z dalších vystavených designérů zmiňme alespoň zlínského výrobce batohů Playbag, výrobce klobouků Tonak nebo Janu Grešákovou s jejími kabelkami a toaletními taškami. Co by návštěvníci neměli rozhodně přehlédnout?
M: Šperky od Kristýny Malované jsou srdcovka. Jednoduché, ženské. A ochutnávky z kolekce mladých Brňáků YOUNGPRIMITIVE, včetně té dětské. A Fatru, nafukovací evergreen!
A: Já budu prosazovat klobouky! Tonak patří mezi tři firmy na světě, které komplet celou výrobu dělají pod jednou střechou. Od zpracování surového materiálu, přes formování základních tvarů až po finální modelaci. Ty klobouky jsou nádherné a rozhodně patří do šatníku každé ženy. Jsou cool, měly by se nosit denně!
J: Určitě nepřehlédněte peněženky, boty a batohy značky PLAYBAG, boty vyzkoušejte, jsou vyrobeny ve Zlíně, od podrážky po tkaničky… už jsem neodolal a také jedny vlastním. A ještě doporučím bloky a sešity od Voila, Papírny a Parapet books&papers, určitě si vyberete????
Jste zapojeni v projektu Jsme ze stejné planety a budete s PechaKucha i na LITRu. Co byste k tomu řekli?
J: Spolupráce na krásných projektech s hlubším smyslem. Každý můžeme nějak přispět a výsledek bude ku prospěchu a potěšení všech.
M: Nabízí se to samo. Za mě je tohle přesně smysl PechaKucha (dále PKN). Propojovat, spolupracovat.
A: Spolupráce je velice důležitá. Za ty tři roky, co pořádáme PKN jsme zjistili, že Česká republika je neskutečně malý rybníček. Každý se zná s každým. Natož pak Olomouc… Samozřejmě není možné, aby se ve svých plánech a vizích všichni potkali. Ale zatím se nám vyplatilo spolupracovat než si za každou cenu konkurovat.
“Planeta”, jak projektu Jsme ze stejné planety zkráceně říkáme, není naše “dítě” jako Pecha, ale je to krásný projekt a pracujeme na něm se skvělými lidmi. Takže radost. O podstatě toho projektu nemluvě.
Jaké jsou vaše další plány nebo akce?
J: Pokračovat v PKNO, maj design – ve Vile se nám moc líbí, tak pokud se nám to povede, zůstaneme tady pro vás otevření až do konce roku a do budoucna určitě najít vhodné místo a pomoci vytvořit v Olomouci otevřený/sdílený kreativní prostor, resp.“maj kreastor” (všichni mají coworky…) neboli KREAtivní proSTOR. Pak uvidíme, co dalšího z našich plánů realizujeme ????
A: Letošní řadu PKN zakončíme v listopadu. Představu máme už i o první Peche příštího roku… bude už čtrnáctá a bude v dubnu. V červnu bude i další ročník “Planety” a pak budeme muset bouchnout šampáňo nad patnáctou Pechou. Jak říkal Ondřej, s vilou to vypadá tak, že to protáhneme do konce roku. Moc se nám tam líbí. Uvidíme, jestli s tím prostorem budeme moct nějak dál pracovat. Já jsem v tomhle na rozdíl od Ondry trochu opatrnější a ty věci moc dopředu nahlas neříkám (haha), takže se zatím soustředím hlavně na to, co bude do konce roku. To je ještě jedna Pecha a zůstat s maj design ve vile do konce roku.
M: Já osobně se momentálně chystám na brzkou změnu struktury naší domácnosti. A než se ustálí nový režim, povezu se s tím, co máme rozjeto a pokusím se být co nejvíce nápomocna Ondrovi a Bětce u nových věcí. Ten nadcházející rok bude skvělý!:)
Vila Primavesi je rozhodně skvělým náhradním řešením a jako coworking prostor může být také super. O modulární stavbě tedy již nepřemýšlíte?
A: Nevnímala bych to jako coworking, ale spíš místo, kde by se mohli lidi potkávat. Je tu prostor pro pořádání komorních večírků nebo koncertů. Ale “lighthouse” jsme neodpískali.
M: Přesně. Moduly rozhodně budou.
J: Vila Primavesi je prostě “boží” a přesně jak říká Alžběta, je to skvělý “vzdušný” prostor na potkávání lidí a komornější akce. Pro “maj kraestor”, či jak tomu budeme říkat, ještě to správné místo hledáme. Lighthouse, případně jiný modulární skvost, jsme rozhodně nevzdali. Oživení centra Olomouce moderní architekturou, ačkoli jen dočasného, se určitě dočkáte.