Vzpomínky na Barcelonu: Ciutadella

Bloudění po Barceloně přináší samá krásná překvapení. Jednou jsem se po odpoledni na pláži Barceloneta rozhodla zamířit do Parc de la Ciutadella a jako vždy šla pěšky. Po cestě jsem procházela sportovním Parc de la Barceloneta s překvapujícím kruhovým basketbalovým hřištěm a věží Torre de les Aigües, až jsem se ocitla ve velmi zajímavém malém parčíku s výhledem na ještě obdivuhodnější moderní stavbu.

Pohled na Cascadu de la Ciutadella

PRBB – Parc Recerca Biomèdica Barcelona

Později jsem zjistila, že šlo o PRBB – Parc Recerca Biomèdica Barcelona (Výzkumný biomedicínský park Barcelona), který je součástí velkého komplexu, v němž se nachází také kampus Universitari Mar, nemocnice a další výzkumné instituty. Jedná se o jedno z největších center biomedicínského výzkumu v jižní Evropě a zároveň díky rozloze 55 000 mojednu z největších budov Barcelony.

Stavbu otevřenou v roce 2006 navrhli architekti Manel Brullet a Albert de Pineda. Má oválný půdorys, avšak směrem k moři se otevírá, a tak připomíná podkovu. Podlaží obíhají kolem centrálního nádvoří, kde mimo jiné nalezneme auditorium, jehož střecha díky tenké vodní hladině dodává celému prostoru přirozené světlo a element pohybu. Vnější fasáda oplývá eliptickým tvarem bez klasických čelních pohledů. Tím, že nedosahuje až na zem díky jejími zavěšení, působí dojmem plovoucí struktury vytvořené z červeného cedru a skla.

Parc de les Cascades

Malý parčík nacházející se kousek od PRBB se jmenuje Parc de les Cascades. Dal by se označit jako brána do olympijské vesnice vybudované v roce 1992. Jde o jednu z pěti velkých zelených ploch, vytvořených na staré průmyslové oblasti Poblenou k příležitosti konání olympijských her, které se pojí v ucelený velký pruh zeleně nad okružní třídou Ronda del Litoral. Uprostřed vodní hladiny parku stojí řada soch od nizozemského sochaře Auke de Vries pojmenované „El poder de la paraula“ (Síla slova).

Pohled na PRBB a sochy Síla slova

Poté jsem již spatřila zeď kolem parku Ciutadella a zjistila, že vchod se nachází až na severní straně. Po celé jeho východní délce jsem však procházela krásnou alejí s travnatou plochou mísící se s tramvajovými kolejemi, přičemž na druhé straně jsem pozorovala moderní stavby. Budovy patřily Universitat Pompeu, jeho kampusu a Knihovně de la Ciutadella.

Parc de la Ciutadella

Nakonec jsem se přece jen do parku dostala a chvíle napětí rozhodně stála za to. Jako první mě uvítala Cascada del Parc de la Ciutadella – velký kaskádový monument s fontánou.

Navrhnul ji v roce 1875 Josep Fontsère, s nímž pravděpodobně spolupracoval tehdy mladý Antoni Gaudí. Cascada se slavnostně otevřela v roce 1881. Inspiraci Fontsère hledal u fontány Trevi v Římě a vytvořil na obou stranách ramena schodů, která se přirovnávají ke klepetům gigantických krabů. Cascada je vyzdobena nespočtem soch mnoha autorů. Za pozornost však stojí centrální socha umělce Venanci Vallmitjana reprezentující „Zrození Venuše“ stojící na otevřené škebli. Vodní nádrž pak střeží čtyři okřídlení draci.

Parc de la Ciutadella se vybudoval speciálně pro Světovou výstavu v roce 1888. Má rozlohu 70 akrů a tvoří tak jednu z největších zelených oáz ve městě, v níž najdeme jezera, muzea, fontánu, skleníky, parlament, ZOO, nespočet soch a kola a lodě k pronájmu.

Pohled z letadla na Parc de la Ciutadella, reprofoto:
https://barcelona-home.com/blog/ciutadella-park/

Na místě dnešního parku stávala citadela, kterou nechal postavit v roce 1714 král Filip V., aby upevnil svou moc nad lidem. Jednalo se o největší pevnost v Evropě ve tvaru hvězdy a musela kvůli ní být zbořena část čtvrti. V roce 1869 se nechala pevnost strhnout na příkaz generála Prima, který má dodnes v parku sochu, a vzniklé prostranství převzalo město.

Plán citadela za vlády Filipa V., reprofoto:
https://en.wikipedia.org/wiki/Parc_de_la_Ciutadella#/media/File:Barcelona_368.JPG

V parku naleznete barcelonské ZOO, které zabírá asi 32 akrů a nachází se v něm přes 7 500 zvířat čtyř stovek různých druhů. Svého času se stalo známým díky albínské gorile jménem Snowflake, která zemřela v roce 2003.

Jezero uprostřed parku oplývá celou zajímavou škálu fauny a flóry včetně želviček na skalách. Návštěvníci si mohou půjčit loďku a prožít zde romantické odpoledne.

Plán Parc de la Ciutadella, reprofoto: mapa z průvodce Kol. autorů Lingea, Poznejte: Barcelona, Brno 2016.

Půjdete-li dále směrem na jih, narazíte na Placa d’Armes, kde se uprostřed vodní nádrže sklání socha „El Descondol“ (Žal) od Josepa Llimony. Budovy po stranách patřily k původní citadele a později se využívaly jako vězení, po obsazení Napoleonem však byly částečně zbourány. Na západní straně stojí kaple Capella castrense a vedle ní starý místodržitelský palác z roku 1748, v němž je dnes škola Instituto Público Verdaguer. Na jižní straně Placa d’Armes spatříte někdejší zbrojnici, v níž se dnes nachází Parlament de Catalunya.

Vypravíte-li se zpátky směrem na sever po západní straně parku, objeví se před Vámi Museu Martorell – neoklasicistní stavba. Dříve v něm sídlilo první městské muzeum, dnes v něm navštívíte Museu de Geología (muzeum geologie), které je součástí Přírodního historického muzea Barcelony. Název Museu Martorell získalo po donátorovi stavby Francescu Martorell Peña.

Po jeho stranách Vás upoutají dva vysoké skleníky Hivernacle a Umbracle. Hivernacle se zimní zahradou architekt Josep Amargós postavil v letech 1884-1888 z oceli a skla, a dnes v něm naleznete zimní zahradu. Umbracle s cihlovo-dřevěnou konstrukcí, vybudovaném ve stejných letech Josepem Amargósem, skrývá tropický skleník pro rostliny preferující stín.

Poslední stavbou, již míjíte při výstupu z parku, je Castell dels Tres Dragons. Hrad se postavil jako většina budov na Světovou výstavu a jeho architekt Lluís Domènech i Montaner jej navrhnul jako červenou cihlovou pevnost s cimbuřím. V rámci výstavy v něm návštěvnici poseděli v kavárně, po skončení výstavy si zde našlo zázemí centrum uměleckých řemesel. V roce 1934 jej převzalo Přírodní historické muzeum Barcelony a umístilo do něj Museu de Zoologia – dnes nazývané El Laboratori de Natura – Laboratoř přírody.

Castell dels Tres Dragons

Arc de Triomf

Od výstupu z parku Ciutadella již vidíte na konci Passeig de Lluís Companys mohutný Triumfální oblouk.

Arc de Triomf postavil architekt Josep Vilaseca i Casanovas jako přístupovou uvítací bránu pro Světovou výstavu v roce 1888, která byla umístěna v Parc de la Ciutadella. Vilaseca se inspiroval dalšími triumfálními oblouky po celém světě, avšak narozdíl od nich barcelonský není vojenský. Naopak sloužil k vítání lidí z celého světa, jelikož na výstavu přijelo více než 2 miliony návštěvníků i ze vzdálených míst jako USA či Čína.

Na stavbu použil Casanovas místo klasického mramoru načervenalé cihly a oblouk postavil ve stylu Neo-Mudéjar. Přední vlys s výhledem na park obsahuje kamennou sochu ženy s názvem „Barcelona rep les nacions“ (Barcelona vítá národy) od Josepa Reynése. Vlys na druhé straně má sochu „Recompensa“ (Rekompenzace) od Josepa Llimony, která představuje město udělující ceny účastníkům světové výstavy.

Vlysy po stranách znázorňují alegorie zemědělství a průmyslu od Antoni Vilanova, na druhé pak obchodu a umění od Torquata Tassó. Na dvou pilířích vidíte vytesané netopýry, kteří symbolizují znak krále Jaume I. z 13. století, jenž vládl v období prosperity města. V horní části oblouku se pomocí erbů prezentuje 49 španělských provincií.

Arc de Triomf reprezentuje rozdíl mezi starým a moderním světem, barcelonský respekt k národům na výstavě. Celá tehdejší expozice byla „festivalem národů“ a představila to nejlepší v katalánském a španělském umění a architektuře.

Praktické informace

Parc de la Ciutadella je otevřen každý den od 10:00 do západu slunce dle ročních období a vstup je zdarma. Pokud byste chtěli navštívit ZOO, lístek Vás vyjde na 19,25€. Výhodou je, že si jej nemusíte kupovat na konkrétní čas ani den. Doporučuji pořídit na oficiální stránce https://www.zoobarcelona.cat/en. Museu Martorell stejně jako Laboratori de Natura v „hradě“ a skleníky mají svou vlastní otevírací dobu a vstupné – https://museuciencies.cat/en/visit-us/opening-times-and-admission-fees/. ZOO ani jedno z muzeí či skleníku jsem však nenavštívila, tak nemohu přidat další tipy, co se lístků týče.

Foto: archiv autorky, září 2019

Zdroje: http://www.prbb.org/parc
https://www.barcelona.cat/en/que-pots-fer-a-bcn/parcs-i-jardins/parc-de-les-cascades_98223130028.html
https://barcelona-home.com/blog/ciutadella-park/
https://www.barcelona.de/en/barcelona-parc-ciutadella.html
https://www.barcelonaturisme.com/wv3/en/page/1211/arc-de-triomf.html
https://www.shbarcelona.com/blog/en/arc-de-triomf/
https://museuciencies.cat/el-nat/les-seus/museu-martorell/
https://museuciencies.cat/el-nat/les-seus/laboratori-de-natura/
reprofoto Umbracle: https://ca.wikipedia.org/wiki/Umbracle_(Barcelona)

reprofoto Hivernacle: https://ca.wikipedia.org/wiki/Hivernacle_(Barcelona)