V době karantény člověk sedí doma, čte si, dohání oblíbené seriály, vzpomíná na svá zahraniční i česká dobrodružství a volnost pohybu. Při prohlížení fotografií z loňské podzimní dovolené v Barceloně jsem si řekla, že bych si mohla oživit některá fakta a podělit se o krásu barcelonské architektury s ostatními. Vznikla tak myšlenka série krátkých článků – vzpomínek na Barcelonu, zaměřených na architekturu, sochařské a malířské umění nejen Gaudího staveb, ale i dalších skvostů ukrývajících se v rozmanitých barcelonských uličkách.
Stručná historie
Na místě Casa Batlló na Paseo de Gràcia se dříve nacházela budova postavená v roce 1877 Emiliem Salaem Cortésem. V roce 1903 ji koupil továrník a významný podnikatel Josep Batlló y Casanovas, jenž udělil Antoni Gaudímu plnou tvůrčí svobodu a pověřil jej projektem, který počítal s úplnou demolicí domu. Gaudí vypracoval v roce 1904 návrh na reformaci domu na Casu Batlló, aniž by budovu celou zboural. Přestavba probíhala mezi lety 1904-1907.
Gaudí zcela změnil přední i zadní fasádu, vnitřní dělení budovy a zároveň kompletní rekonstrukcí celého interiéru od stropů a zdí přes okna a dveře až po nábytek proměnil budovu v ucelené umělecké dílo mimořádné hodnoty s mnoha funkčními vychytávkami.
Od 50. let 20. století již nebyla budova ve vlastnictví rodiny Batlló a po převzetí mnohými majiteli ji v 90. letech koupili současní vlastníci z rodiny Bernatů. Dům zrekonstruovali a v roce 1995 otevřeli veřejnosti. V současné době je Casa Batlló zapsaná v památkách UNESCO a představuje modernismus v umění v celé své kráse.
Fasáda Casa Batlló
První, na čem spočine Váš zrak, je fasáda. Hlavní inspirací byla Gaudímu příroda, v případě budovy Casa Batlló pak převažovalo mořské prostředí. Někteří popisují spodní část fasády jako nohy obřího slona, šupinatou střechu přirovnávají k mořské stvůře a prostor mezitím vyplněný malými zaoblenými balkony podle jiných vypadá jako ptačí hnízda na útesu.
Fasáda nemá žádné hrany ani rohy, je zcela zaoblená a posetá nespočtem drobných barevných „šupin“. Připomíná tak hladké vlny a vlnky moře. Za důležitý faktor se považuje také sluneční svit, který dodává domu v každé denní hodině jinou atmosféru, stejně jako proměňuje hladinu moře během dne.
V prvním patře vidíme tenké sloupky ve tvaru kostí zdobené modernistickými květinovými prvky. Balkonová zábradlí mají tvar masek a jsou vyrobeny z jednoho kusu litiny.
Střecha fasády se skládá z velkých komponentů připomínajících záda zvířete, horní část tvoří velké kulové prvky, jejichž barvy se mění z jednoho konce na druhý. Z věže stoupá kříž se čtyřmi rameny směřujícími na světové strany.
Interpretace fasády
Existuje řada interpretací fasády Casa Batlló. První z nich připodobňuje střechu k šupinám a spolu se čtyřramenným křížem ji interpretuje jako rukojeť meče probodávající draka. Odkazuje tak na legendu o sv. Jiří, patrona Katalánska. Střecha symbolizuje meč v těle draka a sloupy ve tvaru kostí připomínají jeho oběti. Také proto se začalo Casa Batlló krátce po vzniku přezdívat „dům kostí“ nebo „dům draka“.
Další interpretace pak odkazuje na vodní krajinu, podle níž fasáda evokuje Monetovy olejomalby leknínových jezer díky výslednému dojmu z barevných glazur a fragmentů recyklovaného rozbitého skla. Gaudí čerpal inspiraci ryze z tvarů moře a fasáda má připomínat vlny v klidný den.
Sám Gaudí svou práci nikdy nevysvětlil. Vytvořil dům plný symbolů a fantastických pohledů, jehož příběh si každý může interpretovat dle vlastní fantazie.
Interiér
V interiéru opět spatřujeme jasné zaoblené prvky zdí, dveří, oken a všech dalších detailů. Pracuje se železem, dřevem, vitráží, sklem, keramikou a kamenem. Celý interiér si přes veškeré ohromující detaily především zakládá na funkčnosti.
Jako první jdete schodištěm vstupní haly do tzv. „vznešeného patra“. Prostor schodiště, mající klenuté zakřivené stěny, velkolepé dřevěné schodiště připomínající páteř zvířete a střešní okna vypadající jako želví krunýře, evokuje podvodní prostředí.
Schodištěm vstoupíte do „vznešeného patra“, kde se nachází první místnost, pracovna továrníka Batlló. Prostoru vévodí dva prvky – fascinující strop, jehož struktura připomíná vzory na želvích krunýřích či rozpraskanou půdu po vysušení vody, a krb tvarem zpodobňující hřib.
Přes pracovnu se dostanete do hlavního obývacího pokoje, kde Vás uchvátí okenní stěna, která jako by vytváří galerii na Paseo de Gràcia. Další výrazné prvky místnosti zastávají dubové dveře organických tvarů s vitrážemi a zvlněný strop připomínající vír v moři.
Naprosto jedinečná je tzv. „terasa světel“, která utváří hlavní část domu. Vede jí schodiště a původní dřevěný výtah a distribuuje skrz světlík vzduch a světlo do všech místností domu. Gaudí prostor ozdobil dlaždicemi různých modrých tónů, aby zajistil rovnoměrné rozložení světla. Nejtmavší jsou tak zcela nahoře u světlíku a nejsvětlejší pak v přízemí. Také okna směrem od světlíku do středu domu zvětšoval, aby docílil více přirozeného světla.
V centru „vznešeného patra“ se nachází jídelna, jejíž strop připomíná soustředné kruhy rozčeřené vodní hladiny. Jídelna vede k zadnímu nádvoří, jež bylo navrženo pro zábavu v odpoledních hodinách. Na nádvoří spatřujeme jedinečné dláždění, mozaikové ornamenty a skleněné květináče.
Poté stoupáte dalších šest pater (budova má celkem 7 poschodí, podkroví a střešní terasu) do podkroví – tzv. loft, skrz modré tóny „terasy světel“. Po cestě si všímáte dveří vedoucích do nepřístupných částí domu, které na sobě mají zvláštní znaky. Znaky vymyslel sám Gaudí a jedná se o písmena označující jednotlivé byty – řekněme Gaudího abeceda dle stylu modernismu. Také kliky na dveřích představují unikát. Přesně svým tvarem pasují do ruky, jelikož je Gaudí vytvořil jako odlitky dlaně ruky při sevření.
Samotný „loft“ je velmi esteticky čistý prostor – jednoduchý, bílý, oblý, zalitý světlem. Vyznačuje se řadou 60 trakčních oblouků a vytváří dojem, že se ocitáte v hrudním koši zvířete. Dříve se zde nacházel servisní prostor pro nájemníky jako prádelny, skladovací místnosti apod.
Návštěvu Casa Batlló pak zakončíte na střešní terase, které dominují „drakova záda“ s křížem symbolizujícím zabodnutý meč. Všimnete si také čtyř pokřivených komínů netypicky zakončených a pokrytých mozaikami.
Poté už vás čeká sestup všemi poschodími zpátky skrz „terasu světel“ až do gift shopu v 1. patře pro suvenýr, v případě kunsthistorika knihu.
Casa Batlló je jedinečným modernistickým uměleckým dílem, které v sobě prolíná funkčnost s estetikou, čistotu se ornamentem, přírodu s člověkem a v celé své kráse představuje unikátní osobnost, mysl a fantazii Antoni Gaudího.
Praktické informace
Před návštěvou Casa Batlló doporučuji koupit si lístek online. Vyhnete se tak zbytečným frontám a lépe si návštěvu Barcelony naplánujete. Vstupenky doporučuji kupovat na oficiální stránce https://www.casabatllo.es/en/online-tickets/. Vstup Vám umožní každý den v čase 9:00-20:00. Základní lístek pro dospělého aktuálně vychází na 25€, musíte si zvolit však konkrétní den i čas, a poté se v rozmezí 15 minut dostavit na check-in, kde obdržíte SmartGuide se sluchátky. Tento chytrý a asi nejlepší audio-vizuální průvodce, jakého jsem zatím zažila, Vás informuje nejen o historii, ale především o inspiračních zdrojích, a na co se v jednotlivých místnostech zaměřit. Za nejlepší aspekt tohoto SmartGuide považuji interaktivní videa místností, které Vám ukazují – při přejíždění zařízení průvodcem po prostoru – nejen jak byly interiéry dříve vybaveny, ale také se na Vás z možných koutů vynořují pohyblivé animace mořských motivů a živočichů, jimiž byly jednotlivé prvky inspirovány. Na návštěvu si vymezte 60-90 minut času (záleží na tom, jak velký je Váš zájem o umění).
Foto: archiv autorky, září 2019
Zdroje: Juan-Eduardo Cirlot, Gaudí: Intorduction to his architektura, Barcelona 2018.
Rainer Zerbst, Gaudí: 1852-1926. Antoni Gaudí i Cornet: A life Devoted to Architecture, Spain 1993.