Tereza Benáková: Identita v krajce

Spolek Studium Artium v letošním roce navázal novou spolupráci s Ústřední knihovnou Univerzity Palackého, jejímž vyústěním jsou výstavy v prostoru recepce Zbrojnice. První výstava se zde uskutečnila od 14. 1. do 13. 3. 2023 s názvem Zrcadlení od autorky Beáty Vymlátilové pod kurátorskou taktovkou Terezy Holoubkové. Nová výstava ve zmiňovaném prostoru se otevře 20. 3. a potrvá do 23. 6. 2023. Roli kurátorky si tentokrát vyzkouší předchozí autorka Beáta Vymlátilová, která spolu s autorkou Terezou Benákovou představí výstavu Identita v krajce. Slavnostní vernisáž se uskuteční 20. 3. 2023 v 18:00 na recepci Zbrojnice.

Autorka Tereza Benáková je studentkou prvního ročníku magisterského studia Univerzity Palackého v Olomouci oboru Televizních a rozhlasových studií na Katedře filmových a divadelních studií a Evropských studií na Katedře politologie Filozofické fakulty. Již na gymnáziu měla možnost vystavit své práce, a to hned dvakrát, jednalo se o kresby historických oděvů a vlastní návrhy oděvů nebo šperků.

Klíčové jsou pro autorku tradice, lidské kořeny a vlastní historie. Umění jako identita. Jak může umění nést představu o nás a o našem místě ve světě? Jak své místo přijímáme, prezentujeme, či naopak skrýváme? To jsou zásadní otázky, na něž se autorka snaží najít odpovědi. Autorka se zabývá tématem identity a identifikace skrze lidovou tvorbu a odívání. Každá oblast, ať už na Moravě, v Čechách nebo ve Slezsku, vkládá a prezentuje (reprezentuje) své specifické prvky v kroji, každá si stojí za svou identitou, kterou ukazuje skrze umění, kroje. Výstava představuje kresby tradičních lidových krojů, převážně moravských, ale i českých.

Důsledná a precizní kresba vede náš pohled přes autorčiny detailní a soustředěné práce a nechává nás tak nahlédnout do světa, jenž se zdá nám možná vzdálený. Je to klenot naší kultury. Folklor je to, co nás definuje, z čeho jsme vzešli, co naši předkové vytvořili a my se k nim teď otáčíme zády a raději hledíme do obrazovek a sledujeme nejnovější trendy na druhé straně světa. Autorka se ve své tvorbě snaží znovu uchopit témata folklorismu a návratu k našim kořenům. Ukazuje tak provázanost tradic s naším současným způsobem života. V době rychlé a levné světové módy bychom možná měli věnovat pozornost materiálům, které se kdysi vyráběly ručně několik hodin, dnů, měsíců, ale kroje z nich vydržely dodnes. Kašmír, hedvábí, brokát a vlna se řadí dnes mezi luxusní látky, avšak pro svou kvalitu byly využívány už v lidové tvorbě. Udržitelnost je hlavním poselstvím výstavy.