Terapyje – art atak samyc a samce v Ponorce


Říkají, že „si hrají na to, že jsou naivní umělci“ a vystavují tam, kde je vezmou.
Spojuje je dlouholeté přátelství a občas i krátkodobá nenávist. Jak samy s nadsázkou říkají: „boj o post alfa samice nastává vždy při dvou odlišných názorech“. V dalším rozhovoru reflektujícím olomouckou výtvarnou subkulturu jsme vyzpovídali členy umělecké skupiny Terapyje – art atak samyc a samce a frontmana hostující náchodské punkové kapely Kurvvva zdrój.

Kromě Vašeho FB profilu jsem o Vás nic nenašel. Představ mi Terapyji – art atak
samyc a samce. Kdo všechno ji tvoří?

Dulaven: Terapyje – art atak samyc a samce je volné uskupení umělkyň a umělce, kteří tvoří a společně vystavují. Sešli se v roce 2012 a vystavují spolu dodnes. Každý je jiný, má jinou techniku i míru nadání, spojuje je však nutkavá potřeba relaxace pomocí výtvarného umění. V jejich díle se odráží smutek duše, alkohol a jiné návykové látky, beznaděj, ale i radost, příroda a láska. Milují proces tvorby a nesnáší konvence, jsou čistí a opravdoví a nebojí se to veřejnosti ukázat.

Každý rok proto představí soubornou výstavu svých děl, která nově vznikla. Putovní výstava začíná v olomoucké Ponorce a putuje dále po vlasti české. Během našeho čtyřletého působení jsme již uspořádali řadu výstav (cca 11): Náchod – krčma Maštal Náchod, Uničov, Příkazy – Hanácký skanzen, Olomouc, Ostrava – Galerie NIBIRU, Jihlava, Brno – Galeryje… Vernisáže se pro nás stávají společenskou událostí, kdy navaříme domácí pokrmy a předvedeme nenáročnou performance. Vždy nám někdo zahraje či zarecituje a je to pařba…Vystupujeme nejen pod pseudonymy.

V Terapyji je v současnosti Vendula Rulcová, Martin Šilar, Martina Číhalová, Hana Sudolská, Jana Sudolská, Lucka Kosková. V minulosti s námi ale vystavovali i jiní.

Jaké výtvarné hodnoty nebo teorie vstřebáváte pro své umění?
Dulaven: Syrovost, autenticita, osobitost, zaujatost pro věc, osobitý projev, svojskost, vlastní témata, nenapodobitelnost… Umění inspirované životem. Hlavně žádné klišé. Náš název vypovídá o všem.

V Ponorce právě probíhá Terapyje vol. 14. Co a koho na ní divák uvidí?
Dulaven: Letošní soubor se vyvedl… máme malbu, litografie, grafiky, lepty, serigrafie, kresbu, fotku i řezbu. V současnosti vystavují: Vendula Rulcová, Martin Šilar, Martina Číhalová, Hana Sudolská, Jana Sudolská, Lucka Kosková. Každý má svůj vyjadřovací prostředek, kterým se projevuje v rámci skupiny.

14 výstav je slušný počet. Kdy a kde jste začali?
Dulaven: Začali jsme na Silvestra 2012, kdy jsme si řekli, že tvoříme a že bychom mohli něco vystavit… to už jsme si teda řekli v Ponorce na Nový rok. Tak to všechno začalo. A vystavujeme dodnes. Vždycky to začne v Ponorce, potom cestujeme po spřátelených místech.

Co pro vás konkrétně znamená tvořit (v Terapyji)?
Lucie: Moje věci se jen tak někomu nelíbí, protože jsou moc morbidní. Na tom mi však nezáleží. Není to pro mě jen o nějakém terapeutickém vymalování se z toho, s čím se v životě potýkám, ale i o tom, že mě to baví.

Martin: Pocházím z Martinice ve východních Čechách a do Olomouce jsem se dostal přes Jihlavu a Prahu. V současnosti bydlím v Kojetíně a s Terapyjí jsem se seznámil přes osobní přátelství s jejími členkami. Tvořím snad ve všech médiích, od fotky přes akryl po grafiku, a mou tvorbou prostupuje temnota a smrt. Pracuji jako grafik a volná tvorba je pro mě jak prostředkem úniku z každodenních starostí (jak pracovních, tak osobních – mám dvě úžasné děti), tak prostorem ke zdokonalování se ve své tvorbě.

Co plánujete dál?
Dulaven: Chystáme vystavovat po Olomouci… v nezávislých prostorech, jako jsou hospody, kavárny, čajovny apod. Dříve naše výstava putovala po známých místech v Příkazech u Olomouce, Ostravě, Náchodě atd., jak jsem již zmiňovala. V současnosti jsme v naprosté většině těhotné nebo máme malé děti, tak na putování není prostor.

Kde mám hledat spojitost mezi Terapyjí a náchodským Kurvva Zdrójem? A o jakou kapelu se vlastně jedná?
Frontman: Jsme punková kapela, kterou by šlo označit i jako performativní ostřeji jazzové seskupení. Hrajeme divadlo, pořádáme koncerty a umělecké akce. Původně jsme byli česko-polská kapela, která odkazovala k polskému městu Kudowa-Zdrój, které přes hranice sousedí s Náchodem. S Terapyjí nás pojí osobní přátelství. Zveme ji do Náchoda vystavovat a ona nám nabízí možnost hrát na svých vernisážích.

Za rozhovor děkuji Vendule Rulcové (Dulaven), Martinu Šilarovi, Martině Číhalovové, Lucii Koskové a frontmanu kapely Kurvvva Zdrój.

Bližší pohled na vystavovaná díla na facebookovém profilu Art of Olomouc nebo přímo v Ponorce.

SDÍLET
Předchozí článekOlomouc v knihách Vladimíra Gračky
Další článekS. A. M. 2/10 2016
Vystudoval obor Teorie a dějiny výtvarných umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci své odborné činnosti se zaměřuje na tyto oblasti: Výtvarná kultura raného novověku (zejména architektura a sochařství 17. a 18. století); Náboženský život a barokní zbožnost v českých zemích (zejména mariánská úcta, barokní kulty, barokní poutě, barokní historismy, barokní multiplikační fenomén); Santa Casa v Loretu a její multiplikace v Záalpí; Olomoucká výtvarná scéna; Management a marketing umění.