Lucie Zemanová – šperky s duší

Lucie Zemanová je nadaná šperkařka charakteristická svými šperky s originálním tvarem, do kterých se promítá její vášeň pro struktury a geometrické tvary. Inspiraci hledá ve všem, co ji obklopuje, ať už je to příroda, či architektura. Absolvovala obory průmyslový design a interiér, ale hlavně kurz šperkařství, který v ní vyvolal potřebné nadšení. Od roku 2010 se tak věnuje autorské tvorbě netypických šperků.

Šperky jsou tvořeny z velmi odolné kombinace materiálů jako je nerez, která Lucii zaujala svou nepoddajností a barevnou stálostí.

Mezi její práce patří kolekce Vavříny, kde je každý kus originálem a šperky působí velmi něžným dojmem. Kolekce Ivy Leaves je zase inspirovaná listy břečťanu a světem rostlin. Tvoří také šperky pod značkou Intimity, která nabízí široký výběr zboží. Pokud si nepřijdete na své s osobitými náušnicemi nebo neobvyklým náhrdelníkem, můžete zkusit sáhnout po jednoduše stylové broži či nápaditém náramku. 

Jak probíhá Váš tvůrčí proces?

Tvůrčí proces u mě probíhá pokaždé trochu jinak. Vždy ale začíná nějakou inspirací nebo nápadem, který posléze překreslím v iPadu do grafického programu, a končí samotnou výrobou šperku, která má řadu fází přes řezání, broušení, leštění až k pokovení jiným kovem. Pokud jde o šperk na zakázku, je velmi důležitý pohled zákazníka a jeho konkrétní přání.

Co byste svými šperky ráda vyjádřila?

Myslím, že mé šperky často vyjadřují moje momentální rozpoložení a konkrétní inspiraci, se kterou jsem se setkala. Inspiruje mě vše přes přírodu a zvířata až po geometrické minimalistické tvary.

Proč pro své šperky volíte zrovna takové materiály?

Jako materiál na výrobu šperku používám nerezovou ocel. Hlavním důvodem je, že se jedná o antialergenní materiál, jelikož mám sama alergii na kovy. Další výjimečné vlastnosti tohoto kovu jsou pevnost, houževnatost a barevná stálost. Šedý studený kov občas kombinuji s barevným měkkým filcem. Poslední dobou používám také zlacenou nerez nebo nerez galvanicky pokovenou titanem, který nabízí spoustu barevných variant.

Co Vás tolik fascinuje na přírodě?

Příroda je podle mě naprosto dokonalá, a proto je pro mě nejlepším zdrojem inspirace. Stačí, aby se člověk dokázal rozhlédnout kolem sebe, a najde v ní vše, co potřebuje.

Jaké vlastnosti by měl mít dobrý šperkař?

Z mého pohledu je v každé práci důležité, aby člověka naplňovala a aby v ní dokázal najít hlubší smysl. Šperkař, jako každý jiný, by měl svou prací pomáhat druhým, i když třeba jen tím, že udělá někomu radost. Dobrý šperkař by měl pro zákazníka vytvořit na míru šperk, který dokáže vystihnout jeho charakter a podtrhnout jeho krásu.

Více o Lucii Zemanové a jejích špercích můžete najít na její oficiální stránce nebo na jejím Facebooku či Instagramu

Foto: archiv autorky