Angry Albatros: Chtěla jsem vytvářet vlastní světy

Angry Albatros (Katarina Kratochvílová) je profesionální ilustrátorka, působící v Praze. Věnuje se především ilustracím na obálkách časopisů a v dětských knihách. Její tvorba je specifická výraznou linkou a kombinováním analogových a digitálních médií. Ráda tvoří ilustrace ve stylu magického realismu a často tak překračuje meze lidské fantazie.

Kdy jste si uvědomila, že se chcete věnovat právě umělecké činnosti?

Věděla jsem to od malička. Nemohla jsem si představit, že bych dělala něco jiného.

Máte nějaký stálý zdroj inspirace? Vedl Vás někdo k umění?

Mým stálým zdrojem inspirace vždy byly samotné knihy a ilustrace jako taková. Chtěla jsem vytvářet vlastní světy tak, jak to dělali jiní autoři.

Jak byste krátce popsala svou tvorbu vlastními slovy?

Kladu hodně důraz na detail a linku.

Absolvovala jste VOŠ Václava Hollara v oboru ilustrace. Jak Vás škola připravila na budoucí povolání?

Myslím, že absolvovaná škola není v práci ilustrátora zásadní. Hodně mých kolegů žádnou školu nemá, a přesto to jsou žádaní ilustrátoři, takže to funguje i tak. Škola byla dobrá v tom, že jsem si spíš mohla vyzkoušet různé techniky a přístupy.

Je obtížné prosadit se jako ilustrátorka?

Určitě je potřeba vytrvalost a pracovitost. Trvalo mi přibližně pět let, než jsem se tím dokázala naplno uživit. Ale i přes veškeré nesnáze, je to práce snů, za kterou jsem moc ráda.

S Vašimi ilustracemi jsme se mohli setkat v časopisech Nový Prostor nebo Skaut Junák. Pracujete s podobnými periodiky pravidelně?

Ano, už řadu let. Pro Nový Prostor dělám ilustrace pravidelně.

Na letošním LITRu jste představila několik projektů jako třeba hrací karty Města. Také pracujete na autorské knize Šálení. Můžete nám tyto projekty přiblížit?

Oba projekty jsou edukativní a také zaměřené na propagaci české kultury. Pro mě jsou podobné projekty zajímavou a krásnou výzvou. O kartách se můžete dozvědět na webu Města hrací karty. Šálení připravujeme jako knihu ve spolupráci se třemi autory a snad bude brzy na světě.

Ilustrujete dětskou knihu Zvědavá čarodějka Agáta. Jak probíhá celý proces tvorby a samotné ilustrace knihy?

Knihu tvoříme s kolegyní spolu. Nejdříve vymyslíme společně námět, ona následně navrhne scénář a já pak nakreslím finální obrázky. Nakonec kolegyně napíše finální text. Práci ale nemáme přesně rozdělenou, radíme si navzájem, předesíláme si data a podobně. Není to obvyklý proces, který zažívám v práci. V tomhle je knížka opravdu unikátní.

Na jaře jste přispěla do speciálního čísla našeho magazínu v sekci Obraz a text se sérií ilustrací Moderních bohů. Uvedené motto znělo: Jsem online, tedy jsem. Jak moc je online sféra důležitá pro Vás?

Mimořádně! Přijde mi, že tohle téma závislosti a dopadu online světa na běžný život je velmi zajímavé. Podobnému tématu se věnují v časopise Skaut Junák.

Specifická je i Vaše spolupráce se značkou oblečení Woox. Navrhovala jste oblečení už předtím?

Naše spolupráce trvá již čtyři roky. Dříve jsem oblečení nenavrhovala, ale později jsem vytvořila například návrhy pro Mighty Sounds. Ve Wooxu je mi sympatický nejen originální přístup, ale taky romantické a pohádkové zaměření v designu. Nerada vidím klasicky polyesterové, outdoorové oblečení v neonových barvách. Myslím, že to může vypadat jinak a lépe.

Děláte také mural art. Jak často se takovým projektům věnujete?

Bohužel ne moc často. Mural je fyzicky náročný a může zabrat i víc dní. Ale strašně si podobné projekty užívám.

Vaše Lea z Lea se stala ilustrací vlaků Leo Express. Jak k této spolupráci došlo?

Nejdříve to byla jednorázová ilustrace pro palubní časopis, kterou jsem vytvořila pro kamarádku. Ilustrace se ovšem Leo Expressu zalíbila a také zjistili, že to vypadá přesně jako slečna, která v Leo Expressu pracuje a jmenuje se Lea. V současné chvíli už vzniklo přes 30 ilustrací, animací a polepení celého vlaku.

Prozradíte, co je na Vaší práci nejnáročnější? Který projekt je pro Vás něčím důležitý nebo výjimečný?

Pro mě je nejnáročnější, když nefunguje komunikace se zadavatelem, pak se projekt nevyvíjí moc dobře. Jinak mám svoji práci velmi ráda a složitá témata jsou spíš výzvou. Například v současné chvíli pracuji nad botanickou knížkou pro děti. Anebo je třeba náročná technika provedení ilustrací.

Proč zrovna Angry Albatros?

Mám ráda albatrose jako symbol cestování, což je další mojí vášní. Ale hlavně když se chci někde registrovat, je to většinou jako albatros, jenže tenhle nickname je neustále obsazen. Proto „angry”.

Tvorbu autorky můžete sledovat na webu http://www.angryalbatros.cz/  či na jejích sociálních kanálech Instagram a Facebook.