Aneta Havlíková – Sama doma

Ve dnech od 1. 11. do 30. 11. 2021 proběhne další z výstav spolku Studium Artium v univerzitním UPointu. Kurátoři výstavy Sama doma, Monika Beková a Petr B. Holouš, na vernisáži 1. 11. v 16:30 představí dílo olomoucké umělkyně a historičky umění Anety Havlíkové.


Aneta Havlíková (1986) pochází z Olomouce a v současnosti žije v Praze. Po absolvování bakalářského oboru Dějin umění na Univerzitě Palackého v Olomouci (2006-2009) studovala magisterský obor Kunstgeschichte na Philosophische Fakultät TU Dresden (2010-2012). V současné době Aneta pracuje v administrativě, hraje v garážové kapele JARKA na bicí a vytváří kresby a malby, ve kterých je stěžejním tématem člověk ve svých nejrůznějších podobách.

Aneta se výtvarné činnosti věnuje od útlého věku. Jediná její tvůrčí pauza trvala asi od 15. do 30. roku. Toto tvůrčí intermezzo vzešlo během navštěvování malířské přípravky na vysokou školu, kde ji kreslení lebek a zátiší od tvorby začalo odrazovat. Celou situaci umocnilo následné studium dějin umění, které posílilo tvůrčí krizi. Chvíli trvalo, než překonala pocit, kdy „ten, kdo maluje, musí dělat velká bombastická díla“. Radost z tvůrčího procesu se opět vracela skrze malé deníkové kresby, které se pro ni staly odrazovým můstkem k větším formátům a posléze i k malbě. Osobně si myslí, že „je nutné se z toho pocitu dostat, vykašlat se na něj, protože je vždycky lepší něco tvořit, než netvořit nic a nemít tudíž ani co posuzovat“.

SDÍLET
Předchozí článekNení třeba se znervózňovat, mám ještě druhou flašku vodky
Další článekCo se dá dělat, dnes je hrozný den, hrozný!
Vystudoval obor Teorie a dějiny výtvarných umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci své odborné činnosti se zaměřuje na tyto oblasti: Výtvarná kultura raného novověku (zejména architektura a sochařství 17. a 18. století); Náboženský život a barokní zbožnost v českých zemích (zejména mariánská úcta, barokní kulty, barokní poutě, barokní historismy, barokní multiplikační fenomén); Santa Casa v Loretu a její multiplikace v Záalpí; Olomoucká výtvarná scéna; Management a marketing umění.