Již 5. rokem se může naše krásná Olomouc pyšnit knižním veletrhem autorských a umělecký publikací – projektem zaměřeným na malé nezávislé nakladatele či publikace vycházející vlastním nákladem v rámci tuzemské tvorby. Podporuje a sdružuje nakladatele a výtvarníky, a tím jim poskytuje prostor pro vzájemnou interakci. Tím vším je LITR.
Letošní pátý LITR nebo-li “pětilitr” odstartuje v pátek 20. 9. 2019 a nabídne zajímavý program až do nedělního podvečera 22. 9. 2019. Vzhledem k jedním z cílů projektu bude veletrh zahájen vernisážovým večerem.
Startovat se bude v Galerii XY vernisáží Matěje Smetany s názvem 1, 2, 3, na níž nám představí nové znakové systémy postavené na podobě běžných arabských číslic, nechávajíc tak vzniknout modulární antické ruiny nebo číselné mutanty. Kurátorem výstavy je Alexandr Jančík. Vše doplní organizátoři festivalu v čele s ředitelkou Nelou Klajbanovou s oficiálním zahájením.
Následně se přesuneme o patro níže – do Galerie XY-1, kde nás bude čekat vernisáž Markéty Lisé – Co myslíš.
Tím nám ale vernisážový večer nekončí a v 19:00 se ve Vitríně Denisce můžeme těšit na Lukáše Prokopa a jeho “to contain (WITHIN)”. Kurátor Jan Šrámek všem jistě blíže osvětlí záhadu písma k textu a textu k obsahu až do nekonečna.
V 19:30 se na další vernisáž přesuneme do Galerie Véčka. Tam nám kurátorka Nela Klajbanová představí umělkyni Juliánu Chomovou a její hledání cest překračováním hranic nepoznaného. Autorka tvoří kresbu nástroji, jež nachází kolem sebe a hledá tak nové možnosti a dobrodružství.
Poslední vernisážové zastavení bude v galerii 9:16 PM umístěné ve výloze Muzea moderního umění Olomouc. Ve 20:00 se znova setkáme s Matějem Smetanou, tentokráte s výstavou nazvanou ABC. Matěj Smetana se fenoménem abecedy zabývá řadu let, hlavně v rámci poeticko-technického tvarosloví, kdy odhaluje základní principy liter jakožto původně samostatných entit, jejichž významy jsou spojovány s vizuálním vyjádřením.
Jak už jistě čtenáři mohli odtušit, výstavy se vždy budou pojit jistým dílem s písmem, budou si pohrávat se slovami a textem, a bude jen na nás, jak je na sebe necháme zapůsobit.
Od 20:30 se na nádvoří Konviktu, který bude hlavním jádrem celého veletrhu, uskuteční řada koncertů. Těšit se můžeme na Markétu Lisou a její VJ set pod sólovým projektem Kutya. Poté bude následovat zpěvačka a klávesistka Beata Rakowská aka Palma, jež nám představí své první sólové album. A nakonec live set Lukáše Prokopa – Chasm. Everlasting Damnation.
Nenechte se však pátečním nabitým večerem moc unavit, protože to je teprve předzvěst ještě bohatšího programu sobotního. V sobotu se potkáte i s naší redakcí Studium Artium Magazín v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci, které se na víkend promění v knižní ráj. Prodejní veletrh bude probíhat v Galerii Podkroví zmíněného uměleckého centra, a to od 11 do 20 hodiny. Narazíte na řadu autorských publikací, magazínů, ilustrovaných knih, komiksů, originálních kancelářských a výtvarných potřeb a řady dalších experimentálních forem. Na veletrhu se představí více než 40 projektů, od zaběhnutých a ve světě umění známých jako kritický čtrnáctideník A2, platforma ArtMap, dětský časopis RAKETA či již populární knižní deník KNIHAŘ, tak méně známých, jejichž kouzlo teprve budete muset odhalit, jako risografové nakladatelství KudlaPress, papírnictví Gigil, ilustrace Angry Albatros nebo právě nás Studium Artium Magazín.
Samozřejmě kromě menších předvánočních nákupů (nebo větších, záleží, jak velké si vezmete tašky), poznávání nepoznaných malých nakladatelství či samonákladovek a sbírání inspirace, na Vás čeká řada workshopů či besed.
Grafické-papiry.cz si po celou dobu přichystali workshop slepotisku. Je určen pro všechny věkové kategorie a bude přístupný bez rezervace. Výsledkem Vám bude krásné originální narozeninové přání.
Dalším bude například textilní workshop s ROE, kdy si budete moci vylepšit staré kousky oděvu či vyzdobit prázdné tričko barvami. Kreslení či tisknutí, to už bude čistě na Vás, důležité je se přihlásit předem přes formulář na stránkách veletrhu, jelikož kapacita je omezena.
Ani děti se rozhodně nudit nebudou, protože je čeká Hafanovo město s Juliánou Chomovou. Děti budou muset mistru Hafanovi pomoci s poskládáním svého města snů. Budou si kreslit a skládat vlastní domy, auta, hrady nebo klidně i sopky… fantazii se meze nekladou. Tento workshop je také kapacitně omezen a je třeba na něj své dítko předem přihlásit přes stránky pořadatele.
Další neméně zajímavé workshopy a besedy naleznete v programu.
Z dalších perliček sobotního plánu ještě jmenujme například prezentaci Elišky Boumové, která nám odtajní, jak probíhá koncept a organizace soutěží a cesty knih na zahraniční výstavy, a jaké jsou Nejkrásnější české knihy roku 2018.
Další prezentace opět najdeme v programu.
Od 20 hodiny se celý veletrh přesune na nádvoří konviktu, kde se bude konat LITR překvapení a následně koncert kapely Dort a Dj set DJ KIDO.
Poslední nedělní den odstartuje v 11 hodin a potrvá do 17 hodiny, kdy se během této doby budete moci opět procházet knižním veletrhem v podkroví Uměleckého centra UP. I v tento den budou moci návštěvníci navštívit jeden z řady workshopů či prezentací některých z prodejců – například malého nakladatelství Take Take Take či grafické sítotiskové dílny Uutěrky.
V neděli se festival částečně přelije i do dalších částí města, a to do relativně nově otevřeného knihkupectví pro děti Zlatá velryba na autorské čtení Terezy Pařízkové z knížky Městečko Lážoplážo – Zlatá velryba. Následně se budou moci děti zúčastnit workshopu Jany Kloučkové Kudrnové v Divadle na cucky, jež bude na příběh městečka navazovat. Workshop je kapacitně omezen, a je proto nutné děti předem přihlásit.
Nedělním podvečerem pro nás bohužel knižní veletrh skončí, avšak můžeme se těšit, co vše si pro nás organizátoři nachystají na další šestý ročník.