Krok vpřed

watercolor_texture_2_by_cgarofani

Před třemi dny jsme vstoupili do nového roku 2017.   I když prozatím netušíme co nám přinese, svět médií již prorocky plní bílé plátno různými obrazy a do jisté míry nám tím bere možnost plně rozvinout naši vlastní kreativitu. Jak však kreativitu rozvíjet? S. A. M. magazín doposud přinášel články z nejrůznějších oblastí světa umění, avšak spíše z hlediska teoretického. Následující článek nám naopak umožní nahlédnout slovy autorky do „hlavy umělce“. Přestože se Hana Schořová v umělecké branži pohybuje především jako hudebnice, textařka a zpěvačka, chce nás svými texty dovést k úvahám o kreativitě, jež vedou k tvůrčí činnosti.

Jelikož svou myšlenku dokáže nejlépe vyjádřit sám autor, nechť se čtenář již zaměří na slova Hany Schořové, které vyjadřují její záměr jistě lépe než stručný a obecný úvod.

V uměleckém prostředí se pohybuji od útlého věku. Nejvíce se zabývám hudbou a v posledním roce jsem měla čest zazpívat na mnoha uměleckých výstavách. Přesně tyto výstavy mě donutily přemýšlet o počátku cesty kreativního myšlení nejen v hudbě. Jak tedy funguje kreativita v praxi? Jsou zde nějaké hranice nebo pravidla? O to se chci s vámi podělit a vzít vás alespoň prostřednictvím těchto sloupků do “hlavy umělce“.

Nejednou se člověk setká s druhým člověkem a dohromady jsou to lidé. Lidi vnímáme jako bytosti s rozumem. Tím by se měli lišit od ostatních stvoření, tedy od zvířat. Mezi těmito lidmi se objevují sem tam podivuhodné osobnosti, jejichž duše lační po větším rozpětí, chtějí létat. A ony létají! Jejich hlavy se vznáší nad chápání ostatních smrtelníků. Poté zbytky toho, co pochytily ve víru myšlenek, rozprostírají na plátno, tvarují v hmotu a ryjí do kamene. Někteří si teď právě myslí, že hovoříme o prostoduchých předchůdcích lidí z dob pravěku. Ti také ryli do kamenů a tvarovali sošky venuší. Slovo ateliér nebo galerie v té době zatím leželo v “děloze“ společnosti. Kdo jsou tedy Ty podivuhodné osobnosti s hlavou v oblacích? Mohla bych je popsat jedním slovem a všichni nejspíš už tuší o koho se jedná. Ano, jsou to umělci. Kde ale takový umělec bere inspiraci? Kde se rodí malé nápady s velkou vizí? Co všechno může být inspirující? To vše jsou otázky, které slyším znít, když jsem v davu lidí, kteří se odhodlali být svědky konečné fáze uměleckého počinu. Právě podnět, který vysílá každý člověk na planetě, když chce vidět, slyšet něco nového nebo prostě jen být něčím novým pohlcen, to je ten stejný chtíč plující v hlavě uměleckého “mága“.

Vezměte všechny skvělé myšlenky, byť samostatně vypadají obyčejně, pevně je držte v jedné hrsti a vytvořte nový pohled na staré. Přesně tak, právě na ty známé věci kolem nás i ty v naší mysli lze pohlédnout z více perspektiv a toho přesně umění využívá. Právě jste udělali jeden krok do zajímavého prostředí. Vítejte na cestě ke kreativnímu myšlení!