III. – JSEM TU PŘESNĚ SEDM MĚSÍCŮ A MINUTU

Drahý příteli,

snad se nezlobíš, že odepisuji po takové době. Prožila jsem tady ve vnitrozemí své první období Spaní. Na něco tak příjemného narazíš jen málokde. Tak, jako se zvířata ukládají k zimnímu spánku, se obyvatelé téhle fenyklo-pomerančové země umírní, utiší a zalezou si domů. Spaní znamená v první řadě skutečný odpočinek. Dále je to sezóna, kdy se moc nejí a nechodí do obchodu, ten je otevřený jen jednou denně asi na hodinu. Návštěvy se podnikají zřídkakdy, ale já měla to štěstí, že jsem byla pozvána k mé milované přítelkyni. Na začátku sezóny Spaní mi přišel dopis napsaný ospalým písmem. Stálo tam, že už několik let Maud toto období tráví sama, a vzhledem k tomu, že já taky nebydlím s nikým dalším, navrhla, abych se k ní na těch pár měsíců nastěhovala. A tak jsem si pěkně odnesla peřinu, svá oblíbená pyžama, nejnutnější jídlo, a zabydlela jsem se v jejím útulném domečku.

Netroufám si Ti vypisovat vše, co se za ten čas událo, ale jistě si dovedeš představit, že tulení v horkých peřinách nebralo konce.

Venku bylo popravdě dosti chladno. Občas obcházel Mráz, tedy pan Chrudoš navlečený do peřinového obleku a ověšený krajkami a záclonami. Rád tím prý baví děti, ale nezdržuje se dlouho, aby se snad kvůli jeho prokletí, jak jsem už zmiňovala, někomu nestalo neštěstí. 

Doba Spaní skončila před týdnem, ale ještě jsem se z toho vzpamatovávala, takže jsem nebyla schopna Ti odepsat na milé růžové psaníčko, které mě čekalo ve schránce po návratu od Maud. S Tvým dopisem u mě přistála také pohlednice z Šílenorska od Rút, mé nejmladší sestry. Psala, že se v teplejším období – jí jsem totiž stihla vysvětlit, že tu nastává Spaní – chce s manželem Přibyslavem zastavit na návštěvu. Jaké krásné překvapení!

Píšeš, jak se mám… drahý příteli, ani netušíš, jak je mi krásně. Pomeranče kvetou, to bys měl vidět. Radost pohledět. Také se ptáš, jakou že mám oblíbenou chuť? Prazvláštní otázka! Mě tedy Tvé jedlé plátky s prominutím nenadchly. Zbožňuji ale spoustu různých hub, od těch halucinogenních po máslové, nebo takové ty malinké tuhé, co u nás rostou i na kamenech. Vzpomínáš si? Myslím, že se jmenovaly želvinožky, nebo tak nějak. Tady se dá sbírat jen jeden druh, ale taky mi chutná. Pošlu Ti pár nasušených kousků na ochutnání.

Včera jsem mimo jiné slyšela dvě báby na lavičce v parku, jak si povídají o vrahovi, kterého teprve před pár dny chytili. Podle svědectví byl prý velice nešikovný – až tak, že nějakým neštěstím policistům vždycky na poslední chvíli vyklouzl, aniž by o tom věděl. Teprve nedávno se chytil do pasti. Proč Ti to povídám? Abys měl nějakou historku pro bratránka, ten má takové rád.

Tak. Stalo se to nedaleko odtud a po té vraždě následovalo další smrtící neštěstí. Vrah přišel k nějakému člověku v úzké uličce a ukopl mu hlavu, až odletěla a rozprskla se o stěnu. Další člověk, který to viděl, se po něm chtěl vrhnout, ale ten nešikovný pachatel tak mocně kýchl, že odletěl dozadu a udeřil se hlavou o stěnu protější. 

Jenže co tam s ním? Onen odvážný, který přežil tuhle krvavou bitku, zavolal vojenské lékaře. Představ si, viděla jsem to auto projíždět nekřesťanskou rychlostí po úzké silnici. A tehdy došlo na tu další smůlu. Tahle vězeňská sanitka srazila paní na kole, nějakou učitelku ze vsi. Všude kolem se rozkutálely pomeranče… nemohla jsem zadržet slzy. A zatímco vojáci nakládali chudáka paní do sanitky, vrah se probral, přepral tamtoho člověka a při útěku z místa činu spadl do kanálu, který ho odplavil bůhvíkam. Co se to stalo, dávám si pozor nejen na podezřelé lidi, ale i na auta. Tady v Monumenu jich naštěstí mnoho nejezdí.

Bohužel se budu zřejmě muset příští rok přestěhovat. Další sezónu Spaní tu mají nějací cizinci jménem developeři totiž v plánu vystavět suchozemský maják, a to jen kousek odtud, na nejvyšším zdejším kopci. Bohužel při spaní nesnesu, když někde něco svítí. Takže by mi tenhle maják dočista zničil život. Dozvěděla jsem se, že se dokonce už organizuje celý stěhovací zájezd. I Maud se tam přihlásila, tak doufám, že si vybere stejné město jako já. Třeba odtamtud pošlu pohlednici… ale na to je ještě spousta času.

Žij krásný život. S láskou,

Celestýna